הדייג בצלילה חופשית אסור! - no spearfishing please

אגף הדייג קבע: הדייג בצלילה חופשית אסור מה 15/4 ועד ה- 15/6 (שנת 2015 בלבד!)

מנהל אגף הדייג: קבענו את האיסור הזה כי קיבלנו בג"צ מהחברה להגנת הטבע ואנו נאלצים להראות שאנחנו מגבילים את מאמץ הדייג בישראל, אז בחרנו להגביל את שיטת הדייג הכי סלקטיבית שיש והיא הדייג בצלילה חופשית.

למה בחרתם להגביל דווקא את הדייגים בצלילה חופשית?

בגלל שהכי קל להגביל אותם, הצוללנים לא מאוגדים ולא מאורגנים ובעבר כשנאלצנו להגביל מישהו אז הגבלנו את צוללי המיכלים שלא היו מאוגדים, ואסרנו את הדייג בצלילה חופשית במפרץ אילת, קצת התלוננו אבל קיבלו את ההגבלות שלנו ואף אחד לא הגיש עתירה לבג"ץ, ממש עבר חלק, הצוללים החופשיים וצוללי המיכלים היו ממש פראיירים בשנת 2000 אז בטח גם הפעם הצוללים החופשיים יהיו טרף קל, הצליח לנו פעם אחת אז חשבנו שליפול על הצוללנים יהיה לנו הכי קל ויצליח לנו גם הפעם.

אני מבין שזה השיקול המרכזי אבל אין לכם תירוץ שישמע מקצועי יותר?

אפשר לטעון שהדייגים בצלילה חופשית פוגעים בעיקר בדגי הדקר כי הם צוללים בריפים ומכירים את נקודות הרבייה שלהם בצורה אקטיבית בזמן שבשיטות דייג אחרות דגי הדקר נתפסים בצורה פאסיבית, נבלבל אותם עם מונחים כמו פאסיבית ואקטיבית, זה חרטא ואף אחד באמת לא מבין את ההבדל אבל זה נשמע טוב ומשכנע.

אוקיי, אז אם אתם רוצים להוריד את הלחץ על דגי הדקר, אז למה לא פשוט לאסור דייג של דגי דקר בתקופת הרבייה שלהם שבה הם יותר חשופים לדייג?

תראו בגלל הבג"ץ של החברה להגנת הטבע אנחנו חייבים להראות שאנחנו מגבילים מישהו, זה יהיה לנו מאד קשה עכשיו להגביל את כל הדייגים, יש בין 70,000 – 100,000 דייגים חובבים בארץ ועוד כ1000 דייגים מסחריים שדגים דגי דקר, אם עכשיו נגביל את כולם זה יהיה כאב ראש גדול ואנחנו לא רוצים את הכאב ראש הזה עכשיו, עדיף להגביל קבוצה קטנה שהסיכוי שיעשו רעש תקשורתי ויעתרו לבג"ץ מאד קטנים. למה אנחנו צריכים לעשות לעצמנו חיים קשים? תבין אותנו אנחנו רוצים שקט תעשייתי בגלל זה אנו פועלים בשיטת "הפרד ומשול."

אבל הצוללים החופשיים טוענים ובצדק ששיטת הדייג שלהם היא הכי סלקטיבית והם יכולים לא לדוג דגי דקר בעונת הרבייה ולהתמקד בדייג של דגים פלאגיים כמו פלמידות שהם בכלל דג פולש?

פעם היו לנו כמה פקחי דייג מקצועיים של אגף הדייג, כיום הפקחים שלנו הם לא פקחי דייג מקצועיים, לא יודעים להבדיל בין לוקוס לפלמידה, ואנחנו לא רוצים להקשות עליהם.

הפקחים כיום הם הפקחים של יחידת הפיצוח של משרד החקלאות, שזו יחידה מאד איכותית והם עסוקים באכיפה של מעבר התוצרת החקלאית בין ישראל לעזה ואיו"ש, יחידה איכותית עם פקחים איכותיים יוצאי יחידות מובחרות, והם עושים עבודת קודש ואין להם כל כך זמן וחשק לעבור הכשרה כפקחי דייג ולבצע אכיפה בחופי ישראל, יש להם מספיק עבודה חשובה לעשות בגבולות שלנו.

אבל איך תסבירו את זה שבשבועות האחרונים כמו בכל שנה נתפסים המון דגי דקר על ידי דייגים מסחריים וגם בשיטות דייג אחרות עם חכות, הרי דגי הדקר הם מהדגים הנפוצים בארצנו, וזה ברור שהם נתפסים בכל שיטות הדייג.

אתם חושבים שאכפת לנו מדגי הדקר, העיקר שנראה עשייה מול בג"ץ וירדו לנו מהגב.

בכל העולם בניהול ממשק דייג יש הגבלות דייג לפי מיני דגים, לכל דג יש אורך מינימום בסנטימטרים שמותר להוציא וחודשים בהם אסור לדוג אותם, בעיקר בחודשי הרבייה כדי שיוכלו להתרבות ושיהיה אפשר לדוג אותם בצורה מוגבלת וסבירה במהלך יתר חודשי השנה, לדוגמה: דג מסוג דקרנית אדומה – לוקוס אירדי, מותר לדוג החל מ 16/6 – 15/3 ומותר להוציא פריטים מגודל 50 ס"מ ורק 2 פריטים לאדם.
למה לא לקבוע תקנות דייג בצורה כזאת שיאפשרו לדייגים הספורטיביים לדוג במשך כל חודשי השנה, עם הגבלות שיאפשרו לדגים להתאושש?

אתה לא באמת מצפה שננסה לנהל ממשק דייג כמו במדינה מערבית ומתוקנת נכון? אתה יודע כמה עבודה זה ידרוש מאיתנו? כתיבת תקנות, סרגלי דייג, פעילות הסברה, אכיפה מורכבת … אנחנו לא באמת רוצים לעבוד, לפחות לא כולנו, יש במשרד החקלאות אנשים המעוניינים לעבוד ולנהל ממשק דייג אבל הם במיעוט. וחוץ מזה צריך להבין מה באמת חשוב לנו באגף הדייג: אנחנו אחראים על דגי המדגה – בריכות גידול הדגים – זה העסק העיקרי והחשוב שלנו. כיום 95% אחוז מהמשאבים של אגף הדייג מופנים למגדלי הדגים, אנחנו לא רוצים להעביר משאבים לניהול הדייג הימי על חשבון מגדלי הדגים.

אם נשקם את הדגה בים זה יפגע במכירות של הדגים מבריכות הדגים, הרי כל אדם שפוי יודע שעדיף לאכול דגי ים ולא דגים מבריכות גידול, למעשה האינטרס הסמוי שלנו שלא יהיו דגים בים, ככה יותר אנשים יקנו דגים מבריכות דגים.

מנהל אגף הדייג הטיעונים שאתה מציג לא באמת משכנעים אותנו בצדקת דרכך, נראה שאתה נטפל לדייגים ספורטיביים אשר דגים בשיטות דייג בר- קיימא וסלקטיביות עם חכה או רובה צלילה ומתעלם לחלוטין מהדייגים המסחריים אשר דגים בשיטות דייג הרסניות ברשתות חוף, רשתות עמידה ומכמורתנים.

תראו אני בחור נבון, הרי כולם יודעים שאת הנזק העיקרי לדגה מבצעים הדייגים המסחריים שדגים בספינות המכמורת וגם דייגי החוף שפורסים רשתות ותופסים המון דגים בצורה לא סלקטיבית, בגלל זה פרסמנו טיוטה לתקנות לשנה הבאה שבהם קבענו איסור דייג לכולם ל3 חודשים, דייגים ספורטיביים ודייגי חוף בחודשים מרץ-יולי ודייגי המכמורת בחודשי הקיץ מיוני-אוגוסט.

אתם באמת הולכים לסגור את הים ל3 חודשים לכולם ? ממש חזון אחרית הימים! ותגיד כולם מסכימים לזה?

רק הפראיירים מסכימים ואני אסביר למה: דייגי המכמורת מאוגדים היטב ויש להם הרבה מאד כסף והם כבר רצים ומגישים עתירות לבג"ץ ותביעות לפיצויים.

דייגי החוף אולי יצליחו להתאגד ולהגיש גם כן בג"ץ אבל הסיכוי לזה נמוך יותר בגלל שכולם כבר יודעים שאין פרנסה לדייגי החוף וקשה להאמין שהם יצליחו להתאגד ולהגיש בג"ץ.

בעלי חנויות הדייג והעסקים המתפרנסים מהדייג הספורטיבי אולי יצליחו להתאגד ולהגיש תביעה לפיצוי כספי על אבדן ההכנסות

לדייגים הספורטיביים יהיה עכשיו יותר קשה להתאגד בגלל שחלקם יאמינו שנצליח להעביר את התקנות החדשות על הדייג המסחרי והסיכוי שהם יצליחו להתארגן ולהגיש עתירה נגדנו הרבה יותר קטנים.

ובסוף מה שיקרה הדייגים המסחריים ימשיכו בעסקים כרגיל כי אנחנו לא נפצה אותם בכסף, אנחנו מעדיפים לשלם את הכסף שלנו למגדלי הדגים. והדייגים הספורטיביים ישלמו את המחיר וכשהם יבינו את זה יהיה מאוחר מידי עבורם.

חברים השיחה הדימיונית הזאת קרובה מאד למציאות וממחישה איך החלטות מתנהלות מאחורי הקלעים באגף הדייג.

באגף הדייג רוצים שקט תעשייתי ואנחנו לא ניתן להם אותו!

אנחנו מתארגנים להגיש עתירה לבג"ץ