עדכון מהשבועיים האחרונים

דייג מסירה בשקיעה

איגוד הדייגים הספורטיביים בישראל

העמותה לקידום דייג ספורטיבי בישראל

איגוד הדייגים הספורטיביים בישראל

עדכון מהשבועיים האחרונים

דייגים וחברים,

בשבועות האחרונים מאז פרסום הטיוטות של אגף הדייג, אנו פועלים ימים ושעות רבות על מנת להתלכד ולהקים גוף שיוכל ללכד תחתיו את כלל ציבור הדייגים החובבים תחת גוף אחד שייצג את האינטרסים של כלל הדייגים החובבים בישראל, השקענו ימים רבים בפגישות, שיחות טלפון כל אחד על חשבון הזמן הפרטי שלו עם המשפחה/עבודה, זהו מהלך לא פשוט בכלל לאגד קבוצה של דייגים כי לכל אחד יש את דיעה אחרת וגישה שונה אבל בשורה התחתונה כולנו בעד הים וכולנו רוצים להמשיך לדוג. חלק מהחברים שהצטרפו בחרו לקחת צעד אחורה או להוריד פרופיל, אבל למרות חילוקי הדיעות הצלחנו לגבש הסכמות על מטרות משותפות שהם יהיו הקו המנחה שלנו.

להלן עדכון על עיקרי הפעילות שלנו בשבועיים האחרונים:

 1. הקמת עמותה – החלטנו שחייבים להקים עמותה. שם העמותה יהיה: "איגוד הדייגים הספורטיביים בישראל" ומטרתה לדאוג לאינטרסים של ציבור הדייגים החובבים אשר דגים בחכה (דייג חוף/ מקיאק/ סירה – בוס, בולוס, ג'יג, טרולינג וז'רז'ור) או דייג עם רובה תת ימי בצלילה חופשית. דייג במים מתוקים או מלוחים, ולפעול לשיפור מצב הדגה בים שגם ילדינו יוכלו לדוג איתנו.
  יש לנו כבר עורך דין שירכז את הנושא בהתנדבות להקמת העמותה ואנו כרגע עסוקים בכתיבת עקרונות העמותה, תקנון, בחירת חבר המייסדים ויו"ר.
  מסמך המפרט את מטרות ויעדי העמותה יפורסם כאן באתר בימים הקרובים.
 1. פעילות מול אגף הדייג: בתאריך 15/4 שלחנו מכתב מעורך דין עם שליח לאגף הדייג ובו התייחסות להגבלות החדשות שפורסמו בטיוטה לעדכון נוהל רישיונות הדייג. מכתב נוסף יישלח בשבוע הקרוב המתייחס בעיקר להגבלות שפורסמו על דייג מסירה.
  בנוסף על כך נשלחו כמה מאות מיילים ומכתבים על ידי הציבור וחברי העמותה ששלחו מכתבים / מיילים לאגף הדייג כתגובה על הטיוטה שפורסמה.
 2. פגישה עם אגף הדייג – ביום שני 20/4 נפגשו נציגינו עם מנהל אגף הדייג ניר פרוימן, חגי נויברגר, מנהל יחידת הפיקוח, ונועם מוזס מנהל תחום חקלאות ימית. נציגינו בפגישה: שחר כהן, מתי מוסקוביץ' ואורי בינסטד.
  נקודות חשובות ועיקריות שהובהרו בפגישה:
  אנחנו רוצים לשפר את מצב הים – אבל לא על חשבון הגב שלנו בלבד.
  איגוד הדייגים הספורטיביים דורש להיות מעורב בכל החלטה ועדכון נהלים הקשורים לניהול הדייג.
  העברנו את המסר שאנו מוכנים לקבל על עצמנו מגבלות אבל התנהלות אגף הדייג איננה תורמת לים התיכון ואנו דורשים שיהיו הגבלות נרחבות על כל הדייגים המסחריים כאלה שבאמת יתרמו לשיקום הדגה בים התיכון ועם דגש על המכמורתנים שעושים את עיקר הנזק להתחדשות הדגה. מנהל אגף הדייג הבהיר לנו בע"פ כי מבחינתם אין כל הגבלה על שיטות הדייג בחכה: ג'יג ובולוס. ושמתוכננת מגבלת עומק על המכמורתנים בחודשי הקיץ שידוגו בעומק של 30 מטר ומעלה.
  עד כה אגף הדייג מראה נכונות להדברות אבל התחושה שבאמת אין שיתוף פעולה אמיתי. יש לנו ספקות לגבי אופן קבלת ההחלטות של הדרג המקצועי, ועם כל זאת יצאנו בתקווה שתמצא מנהיגות חדשה באגף הדייג בדמותו של מנהל האגף החדש, ניר פרוימן ומקווים שיהיה פרטנר שנוכל לשתף עימו פעולה בעתיד ולהוביל יחדיו שינוי אמיתי ומועיל לדייגים הספורטיביים ולדגה בים התיכון.
 3. פגישות עם אלון רוטשילד, חברה להגנת הטבע – נציגינו נפגשו עם אלון בשני מועדים, פגישה ראשונה בארבע עיניים ופגישה שנייה בה נכחו מטעמנו עופר אלעד, אמיר פרסמן, מתי מוסקוביץ', איציק בר סימן טוב ואורי בינסטד. תוכן הפגישות יפורסם בהמשך.

נכון להיום (28/4) נראה שהנפגעים העיקריים הם הדייגים בצלילה חופשית אשר לא יוכלו לדוג בין ה1/5 ועד ל15/6.
אגף הדייג מסביר שהמגבלה על הצוללנים נועדה כדי להגן על אוכלוסיית הדקרים בחודשים הללו, אולם לצערנו מדובר במצג שווא של טיפול בים, בעוד הדייגים המסחריים אשר אחראים לכ90% משלל הדיג במדינה ימשיכו בעסקים כרגיל.
ולצערנו אגף הדייג מוכיח כי הוא ממשיך עדיין באותה המדיניות של לא לדואג לים ולדגה.

באגף הדייג טוענים שרוצים שתהיה מגבלה על המכמורתנים שעדיין לא פורסמה שתגביל אותם לדוג מעומק 30 מטר והלאה, כאמור מגבלה זו לא פורסמה עדיין ולא ברור אם תכנס לתוקף עוד השנה או רק בשנה הבאה, ובכלל לא ברור אם היא בכלל תועיל לדגה.

טיפול משפטי

אנו סבורים שההגבלות הללו רק על הצוללנים לא הוגנות, מפלות ציבור מצומצם, מדובר בהגבלה שלא באמת תעשה שינוי למצב דגי הדקר בים התיכון מכיוון שאין כל איסור להמשיך ולדוג דיג דקר בדייג מסחרי ברשתות, בשארק ובחכות, ונוסף על כך נראה כי הגבלה כזו איננה מבוססת על אף מחקר מדעי ולא הושקעה מחשבה מספקת ליצור מגבלה שבאמת תעשה שינוי אמיתי לטובת הדגה אשר תשמור על דור ההמשך, אנו מאמינים שיש להטיל מגבלות באופן שונה ושמגבלות אלו יוטלו על כלל הדייגים קרי גם דייגים ספורטיביים וגם דייגים מסחריים. אנו מאמינים שמדינת ישראל צריכה ויכולה לעודד שיטות דייג סלקטיביות כמו דייג בצלילה חופשית למטרות פנאי ולא להגביל את שיטת הדייג שהיא ללא ספק הכי סלקטיבית.

אנו כרגע בוחנים את האפשרויות המשפטיות העומדות בפנינו ואופציות נוספות כמו קיום הפגנות ופנייה לתקשורת להתמודדות מול אגף הדייג לביטול או דחייה של הגזרה,  ואנו לא נאפשר לאגף הדייג להטיל מגבלות רק על קבוצה קטנה של דייגים ספורטיביים.  אנו דורשים הגבלות אמיתיות גם על הדייגים המסחריים.

עדכונים יבואו בהמשך.

דייג חובב? הצטרף אלינו

מלא עכשיו הפרטים בטופס

שם מלא: (חובה)

אימייל: (חובה)

טלפון:

אני דג בשיטת דייג:
דייג חופידייג בצלילה חופשיתדייג מקיאקדייג מסירה

הערות נוספות

אני תומך בעמותת ISFA , ומסכים לקבל עדכונים מכם במייל ובטלפון

בואו להשפיע!

הכנו עבורכם טיוטה למכתב לשליחה לאגף הדייג, הורידו אותו מלאו את שמכם המלא, תאריך, עדכנו את החתימה שלכם בתחתית הדף ושלחו לאגף הדייג בפקס או במייל

פרטי קשר של אגף הדייג:

מי שיכול שישלח גם פקס וגם אימייל

פקס: 03-9485735
דוא"ל: candiceb@moag.gov.il